ایام و مناسبت‌های مذهبی

اعیاد شعبانیه

شهر سردرود به سبب اعتقادات مذهبی مردم آن در ماه شعبان و اعیاد شعبانیه، حال و هوای خاص خود را دارد. با نزدیک شدن ماه شعبان و تقارن روزهای نخستین آن با ایام میلاد مبارک حضرت سید الشهدا امام حسین (ع) و نیز زادروز تولد حضرت قمر بنی هاشم حضرت ابوالفضل العباس (ع) و میلاد فرخنده سید الساجدین حضرت سجاد (ع)، مردم این شهر خود را آماده استقبال این ایام و مراسم جشن اعیاد شعبانیه می‌کنند. آذیین‌بندی و چراغانی مساجد، حسینیه‌ها، معبر و میادین شهر از اواخر ماه رجب المرجب آغاز شده و در ایام نیمه شعبان روز میلاد حضرت مهدی موعود امام زمان (عج) به اوج خود می‌رسد. نصب پرچم‌های مذهبی، تزئین اماکن و معابر، ایجاد ایستگاه‌های صلواتی و چراغانی شهر از جمله نمادهای این ایام خجسته به شمار می‌رود. در این ایام صدای جشن و سرور و مداحی از گوشه گوشه سردرود به گوش رسیده و گوش و جان را نوازش می‌دهد. شاید اغراق نباشد که گفته شود گرامیداشت اعیاد شعبانیه در این شهر بی‌بدیل و کم‌نظیر بوده و قلم عاجز از وصف آن باشد. جشن‌های خجسته شعبان را باید در این شهر دید و در آن حضور یافت.

عید غدیر

عید غدیر در سردرود بیشتر به عید سادات معروف بوده و شناخته می‌شود. سادات این شهر که بیشتر نسب‌شان به امام موسی بن کاظم (ع) می‌رسد از خانواده‌های اصیل و اصالت‌مند سردرود بوده و با وجود اسکان آنها در غالب محلات آن، بیشتر در محلات «سنگستان»، «القلندیس» و «پیوست» سکونت دارند. از خانواده‌های بزرگ سادات سردرود می‌توان به سادات «اسحقی، اسحاقی، اسحقیان»، موسوی، میراب مرتضوی، میرفتاحی و... اشاره کرد. در عید غدیر برخی بزرگ خانواده‌های سادات در منازل خود برای تبریک عید نشسته و با انواع شیرینی‌جات و میوه پذیرای مهمانان خود می‌شوند. در این مراسم معمولا با حضور شعرا و مداحان اهل بیت (ع) همراه است در مدح و منقبت مولای متقیان حضرت علی (ع) شعرخوانی و مداحی صورت گرفته و با همخوانی حاضرین، جشن ولایت برگزار می‌شود.

عید فطر

با رویت و حلول ماه شوال و اعلان عید فطر، از اولین ساعات نخستین روز ماه شوال و عید فطر، اهالی سردرود آماده اقامه نماز عید فطر شده و مساجد شهر برای همین امر آماده می‌شود. بعد از اذان صبح و علی الطلوعین، زنان و مردان روزه‌دار به سوی مساجد سرازیر شده و نماز عید فطر را در مساجد محلات خود و نیز مساجد جامع شهر برپا می‌کنند. با اتمام نماز و پرداخت فطریه عید، اهالی به دید و بازدید و تبریک عید به منازل بزرگ‌ترهای خانواده و دوستان و آشنایان رفته و تبریک عید را انجام می‌دهند.