تاریخچه مدارس سردرود

هر چند تاسیس دبستان دولتی امید سردرود از نظر تشکیلات اداری به سال ۱۳۱۶ شمسی بر می گردد، ولی احداث اولین مکان و ساختمان آموزشی که اختصاصا دارای کاربرد آموزشی داشت توسط مرحوم حاج رضا اصل قاسمی در سال ۱۳۳۲ شمسی بنا نهاده شده است. در این سال وی با خرید کاروانسرای «اوتایلی لار» واقع در کهنه یول از مرحوم کربلا ابراهیم وردست زاده به مبلغ ۳۰۰۰ تومان و با صرف هزینه ۸۰۰۰ تومان این مدرسه را در ۶ کلاس آموزشی و ۲ اتاق دفتری به همراه ۴ دهلیز احداث کرد. ساختمان فوق در دو طبقه به صورت خشت خام و سقف چوبی توسط استادکاران معمار وقت سردرود حاج کاظم حامدی (استاد کاظم بنا)، حاج زین العابدین بنا زاده (حاج زین العابدین بنا) و ابراهیم بدیعی زمانی (ابراهیم بنا) بنا گردید که بعد از اتمام کار با اجاره بهاء ۱۵۰ تومان در ماه به صورت استیجاری در اختیار آموزش و پرورش وقت قرار گرفت. با افزایش تعداد دانش آموزان چهار اتاق دیگر به همراه سالن ورودی در سال ۱۳۴۷ به جمع اتاقهای آن افزوده شد که این ۴ اتاق با صرف هزینه ۲۷۰۰۰ تومان با نمای بیرونی آجر پخته سفید بنا گردید. این مکان آموزشی سالها با عناوین: دبستان امید، ۲۵ شهریور و ۱۷ شهریور تا اوایل دهه ۱۳۶۰ فعالیت آموزشی داشت تا اینکه با احداث فضاهای آموزشی جدید، تحویل مالکان گردیده و تخریب گردید.

دبستان دولتی امید

این دبستان به عنوان نخستین آموزشگاه سردرود به سبک نوین در سال ۱۳۰۳ در کاروانسرای «حاج محمد تقی ناصری» فعالیت آموزشی خود را آغاز کرد. در سال ۱۳۱۶ این فعالیت رسمیت یافته و با عنوان «دبستان دولتی امید سردرود» از سوی اداره آموزش و پرورش وقت (وزارت معارف و اوقاف و صنایع مستظرفه) به ثبت رسید. این دبستان قریب به ۳۴ سال تا سالتحصیلی ۶۰-۱۳۵۹ در اماکن مختلف (کاروانسرای ناصری، محل بانک ملت فعلی، چایکنار، کوچه خانباغی، کهنه یول و محل فعلی دبستان سوره)  فعالیت آموزشی داشت تا اینکه در سالتحصیلی ۶۱-۶۰ منحل گردید و به جای آن ابتدا دبستان شهید حسن بابایی و سپس سوره تاسیس گردید.(ع.ش ...)

دبستان دخترانه تابان

این دبستان به عنوان نخستین دبستان دخترانه تاریخ سردرود در سال ۱۳۳۶ در خانه مسکونی حاج حسین دلجویی واقع در میدان آسیاب و با مدیریت و معلمی خانم «ملیحه دشتی» شروع به فعالیت آموزشی کرد. سالهای بعد مکان آموزشی آن نخست به منزل حاج محمد پارسی نژاد واقع در کوچه حاج اسماعیل (روبروی ساختمان شهرداری)، آنگاه به منزل حاج علی امینی واقع در محله سنگستان درادامه به منزل سلطانی در همان محله و آخرالامر به منزل ظریفی در کوچه حمام انتقال یافت و بعد از ۱۰ سال فعالیت آموزشی در بهار ۱۳۴۶ با به آتش کشیده شدن درب و مدارک آن به تعطیلی کشیده شد.

دبستان ۲۵ شهریور

تاریخ تاسیس این دبستان به سال ۱۳۴۲ برمی گردد. محل آموزشی آن ابتدا در ساختمان جدید الاحداث واقع در محل فعلی دبستان سوره که با عنوان «دبستان دولتی نوبنیاد سردرود» نامگذاری شده بود قرار داشت. در سال ۴۶ با انتقال دبستان امید از کهنه یول به این مکان، دبستان ۲۵ شهریور نیز به محل سابق دبستان امید (کهنه یول» منتقل شده و تا زمان پیروزی انقلاب با همین نام و بعد از پیروزی انقلاب با نام جدید ۱۷ شهریور فعالیت آموزشی داشت. این دبستان از سال تحصیلی ۴۷-۱۳۴۶ به صورت مختلط (پسرانه- دخترانه) در سال اول جمعا با ۲۵ دانش آموز دختر(۱۵ نفر کلاس اول، ۱ نفر کلاس دوم، ۵ نفر کلاس سوم، کلاس چهارم بدون دانش آموز و کلاسهای پنجم و ششم هر کدام با ۲ محصل) فعالیت داشت که در سالهای بعد نیز مقطع راهنمایی به آن افزوده شده تا اینکه در اوایل دهه ۱۳۶۰ با تاسیس مدارس جدید و احداث اماکن نوبنیاد آموزشی منحل گردید.

مدرسه راهنمایی امیدوار

با افزایش تعداد فارغ التحصیلان مقطع ابتدایی و اضافه شدن تعداد اتاقهای دبستان امید، در سال ۱۳۵۱ مدرسه راهنمایی پسرانه امیدوار سردرود در همان محل دبستان امید به عنوان اولین مدرسه راهنمایی این شهر تاسیس گردید. یکسال بعد راهنمایی دخترانه و در سال ۱۳۵۳ راهنمایی شبانه نیز به آن افزورده شد. بعد از پیروزی انقلاب راهنمایی دخترانه از آن منفک گردیده و به صورت مدرسه راهنمایی ۱۷ شهریور فعالیت آموزشی خود را ادامه داد. این مدرسه نیز در اوایل دهه ۱۳۶۰ منحل گردیده و به جای آن مدارس دیگر تاسیس گردید. (ع.ش...)

دبستان دولتی یادبود (رضا زاده شفق)

با افزایش تعداد دانش آموزان مقطع ابتدایی و با احداث ساختمان جدید آموزشی واقع در محل فعلی مدرسه برادران شهید ندیم در سال ۱۳۵۰، سومین دبستان سردرود بنیان نهاده شد. این دبستان که اختصاص به سرباز معلم های سپاه دانش آن زمان داشت بعد از ۵ سال فعالیت آموزشی در سال ۱۳۵۵ به مدیریت خانم فرخی افتتاح رسمی شد که در سال ۱۳۵۷ در جریان انقلاب اسلامی مورد تعرض واقع شده و دچار آتش سوزی و حریق گردیده منحل شد که بعد از پیروزی انقلاب مرمت شده نخست مورد استفاده نهضت سواد آموزی و سپس آموزش و پرورش قرار گرفت. ساختمان این محل آموزشی در اوایل دهه ۱۳۷۰ بکلی تخریب شده و به جای آن مدرسه راهنمای دخترانه برادران شهید ندیم احداث گردید.

دبستان و کودکستان شرف

همزمان با گسترش فضاهای آموزشی، نخستین کودکستان سردرود در سال ۱۳۵۶ در محل یخچال قدیم در انتهای محله سنگستان (آن زمان) تاسیس گردید. این کودکستان در نخستین سالهای فعالیت خود ابتدا به نام کودکستان «محمد شریف فائقی» نامگذاری شده بود بعد از انقلاب به نام واقف زمین آن آقای «زیبا شرف» به اسم کودکستان شرف تغییر نام داد. در سال ۱۳۶۰ مقطع ابتدایی به تشکیلات آموزشی آن افزوده شده و فعالیت آموزشی آن کودکستان و مقطع ابتدایی گردید. در حال حاضر با نوسازی فضای آموزشی آن و احداث مجموعه جدید، فعالیت دوباره آن از سالتحصیلی ۸۸-۱۳۸۹ از سر گرفته خواهدشد. گفتنی است طی سالهای ۱۳۷۹ کودکستان و پیش دبستانی  ستاره ها و سهند، ۱۳۸۰ کودکستان و پیش دبستانی بنفشه ها و در ادامه کودکستان پویا  به جمع آموزشگاههای کودکان افزوده شد که سالهای بعد فعالیت بعضی از آنها به تعطیلی گرائید.