هیئت موسی بن جعفر (ع) سردرود

در سال ۱۳۴۳ شمسی با توجه به اینکه در سردرود  صبح‌های جمعه برنامه عزاداری  وجود نداشت، سه هیئت عزاداری با عناوین: هیئت اکبریه، هیئت نوحه خوانان و نیز هیئت صبح جمعه عزاداران سردرود تاسیس گردید که دو هیئت اولیه بعدها منحل گردیند. اما هیئت عزاداران سردرود که توسط جمعی از علاقمندان، ذاکرین و مداحان اهل بیت (ع) (احمد صولتی، کربلا زینال‌پناه، حاج بیوک فولادی، مجید نصیری ، میرزا کاظم مشهور به دکتر میرزا کاظم، بیوک آقا دلجویی و...)  تاسیس شده بود تا سال  ۱۳۶۰ با همین فعالیت داشت، از همان سال این هیئت به «هیئت عزاداران موسی بن جعفر(ع)» تغییر نام داد و اکنون با حدود نیم قرن فعالیت فرهنگی مذهبی در ایام محرم و صفر، علاوه بر برنامه‌های هفتگی و مناسبت‌های مذهبی (صبح جمعه و ایام مذهبی)، به صورت سینه‌زن و زنجیرزن عزاداری خیابانی و درون مسجد دارد. برنامه‌های هفتگی این هیئت شامل: دعای توسل، قرائت و تفسیر قرآن، عزداری و... بوده و در ایام ولادت حضرت ثامن الحجج امام رضا (ع) نیز هر ساله برنامه سیاحتی زیارتی به مشهد مقدس دارد.

اوج دلدادگی و شکوه ارادت عزاداری هیات موسی بن جعفر (ع) را می‌توان در روز شهادت مظلومانه آن امام همام مشاهده کرد که برپایی ویژه برنامه‌های ایام شهادت امام هفتم (ع) توسط هیات یاد شده به صور مختلف صبحگاهی، ظهر و شام غریبان آن حضرت و برگزاری ضیافت‌های احسان از آن جمله است.

حسینیه موسی بن جعفر

حسینیه موسی بن جعفر (ع) سردرود در سال ۱۳۷۸ در زمین اهدایی مرحوم حاج علی اصغر پناهی (...فوت/...تولد) واقع در انتهای خیابان طالقانی بنا شده است. این حسینیه با ۷۰۰ مترمربع عرصه و ۷۵۰ مترمربع زیربنا در دو طبقه احداث شده و دارای دو حسینیه مجزا برای آقایان (۲۸۰ متر) و بانوان (۲۰۰ متر) بوده و از امکانات کتابخانه، اتاق کامپیوتر، آشپزخانه و سایر سرویس‌های لازم برخوردار می‌باشد. از نظر پیشینه نیز، حسینیه مذکور نخستین حسینیه سردرود به شمار می‌رود. این حسینیه وقف و متعلق به هیئت موسی بن جعفر (ع) سردرود بوده و علاوه بر مراسم‌های عمومی و مجالس، برنامه‌های مذهبی این هیئت در طول سال در این مکان برگزار می‌شود. حسینیه موسی بن جعفر به صورت هیات امنایی اداره گردیده و مسئولیت مدیریتی و امور اجرایی آن بر عهده حاج صمد همتی می‌باشد.