مسجد پیوست (رسول الله)

مسجد پیوست از مساجد جامع و بزرگ چهارگانه سردرود به شمار می‌رود. در خصوص قدمت و بنای اولیه این مسجد اطلاعات دقیقی در دسترس نیست اما بنا به اقوالی مسجد فوق بارها مورد مرمت و بازسازی و تجدید بنا قرار گرفته است. این مسجد در سال ۱۳۴۸ ه.ق بر اثر سیل ویران‌گری که سردرود را در برگرفته بود به کلی ویران شده و دو باره با همت اهالی از نو بنا گردیده است. مسجد فوق آخرین بار در دهه ۱۳۵۰ شمسی مورد تجدید بنا قرار گرفته و با معماری و مصالح روز بازسازی کلی شده است. این مسجد -که در سال‌های اخیر با نام مسجد رسول‌الله (ص) تبرک یافته است– دارای سردر زیبای کاشی‌کاری شده و منقش به آیات قرآنی و اسماء متبرکه بوده و درونی آن نیز با کاشی زیبایی تزئین شده است. مسجد رسول‌الله محله پیوست دارای هیئت زنجیرزن و سینه‌زن و نیز شاه حسین‌گویان است که پیشینه تاسیس آن به سال ۱۳۳۵ شمسی برمی‌گردد. در این سال و در آستانه محرم و با توجه به افزایش جمعیت سردرود و لزوم تشکیل هیئت‌های حسینی در محلات بزرگ شهر، جمعی از ذاکرین و علاقمندان اهل بیت (ع) به فکر تاسیس هیئت محله پیوست برآمده و با منفک شدن از هیئت عرب، هیئت حسینی محله پیوست را بنیان نهادند. این جمع که شامل ۱۷ نفر به عنوان هسته اولیه و اصلی هیئت محسوب می‌شدند عبارت بودند از: مرحوم حاج سیدیوسف اسحقی، مرحوم حاج سیدآقا اسحقی، مرحوم حاج سیدمحمد اسحقی، مرحوم حاج سیدحسین اسحقی، مرحوم حاج سیدعلی اسحقی (فرزند سیدبلال اسحقی)، مرحوم حاج محمدعلی نجاری، حاج ابوالفضل پناهی، مرحوم میرزا باقر باقری، مرحوم حسن ساریخانی، مرحوم حاج ابراهیم رسول‌زاده، مرحوم احمد همتی، حاج حسین فرشباف، مرحوم اکبر دلداری، حاج سیدعلی اسحقی، مرحوم حاج سیدتقی اسحقی، مرحوم علی خاکپور و مرحوم علی نجف‌پور

مسئولیت اداره این هیئت را در اوایل تاسیس مرحومین حاج سیدمحمد اسحقی (نوحه‌خوان) و حاج سیدیوسف اسحقی برعهده داشته و حاج حسین فرشباف نیز وظیفه مداحی برنامه‌های آن را عهده‌دار بودند.

از مداحان گذشته و پیش‌کسوت آن نیز می‌توان به: حاج حسین فرشباف، حاج بیوک فردوس، حاج غلام‌رضا حسنی، مرحوم خلیل پورخلیل ، مرحوم جعفر حقیقت ناصر، مرحوم محمدعلی رستمی، مرحوم عباس مقنی، مرحوم سیدباقر اسحقی و ... اشاره کرد.

از خادمین و خدمت‌گزاران مسجد نیز می‌توان: مرحوم کربلا هاشم، مرحوم حاج ابوطالب سهرابی، مرحوم حاج ابوالفضل براتی، مرحوم محمدحسین نوبهار، مرحوم باقر کشاورز، بایرام انرجانی و... را نام برد.

هیئت حسینی پیوست در حال حاضر دارای جلسات منظم هفتگی بوده، علاوه بر آن در این مسجد هر روز نماز یومیه به صورت جماعت برگزار می شود. از متولیان و مداحان کنونی آن می‌توان به آقایان: حاج سید کاظم اسحقی، حاج سیدعلی اسحقی، حاج سیدگلاب اسحقی، محمدپور خلیل و ... اشاره نمود. تولیت مسجد و هیات در حال حاضر بر عهده حاج سید علی اسحقی و حاج سید گلاب اسحقی بوده و توسط ایشان اداره می شود.

محله پیوست

محله پیوست جزو محلات قدیمی و کهن سردرود بوده که پیشینه تشکیل آن حداقل به ۲ قرن پیش و بعد از زلزله مهیب سال ۱۱۹۳ ه.ق تبریز برمی‌گردد. تا این سال اهالی سردرود در محل نارین قلعه سردرود و اطراف آن سکونت داشته و بعد از وقوع این زمین لرزه ویرانگر که منجر به ویرانی کل قلعه گردید و امکان بازسازی آن نیز بر اثر شدت تخریب امکان‌پذیر نشد شهر کنونی سردرود که در آن ایام جزو اراضی باغی و کشاورزی محسوب می‌شد به تدریج تبدیل به شهر فعلی سردرود و محلات اقماری آن گردید که به تبع آن محله پیوست نیز بوجود آمد. این محله در قسمت شمال شرق سردرود و با اراضی باغی بسیار زیبایی همراه با قنات و چشمه‌هایی در گذشته بوده که برخی از آن‌ها هم اکنون نیز وجود دارد. اهالی این محله مردمانی کوشا، متدین و پایبند اخلاقیات و خانواده بوده و از ارزش‌های معنویی بالایی برخوردار هستند. محله پیوست دارای ورودهای مختلف بوده که عمده ورودیهای آن از طریق کهنه یول (۱۷ شهریور) و خیابان اصلی و در سال‌های اخیر از طریق خیابان استاد شهریار (پیوست چایی) می‌باشد

منبع و ماخذ:
کتاب در دست تالیف « شمیم عشق » سردرود شهر عاشقان حسینی / به قلم مقصود سامع سردرودی